Navigácia podľa žánru


Hudobné kino-Jaro Filip - Radosť zo života + Iba deň

Osobnosti- Hudobné kino - Jaro Filip - Radosť zo života + Iba deň

Jaroslav Filip (* 22. jún 1949, Hontianske Moravce – † 11. júl 2000, Bratislava) bol slovenský hudobník, skladateľ, humorista, dramaturg, herec a zanietený propagátor internetu s neobyčajne širokým spektrom aktivít.

Narodil sa v učiteľskej rodine. Študoval na základnej umeleckej škole v Šahách, ktorú ukončil ako jeden z prvých absolventov. Začiatkom 60. rokov študoval na konzervatóriu v Bratislave, neskôr pokračoval na konzervatóriu v Žiline. V rokoch 1971-1976 študoval filmovú dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU v Bratislave. Po skončení školy pracoval ako redaktor Slovenského rozhlasu, neskôr ako dramaturg Poetického súboru Novej scény v Bratislave. Herecké skúsenosti naberal v divadle U Rolanda či v trnavskom Divadle pre deti a mládež. Od pádu socializmu bol na voľnej nohe a venoval sa širokému spektru aktivít. Nahral tri vlastné albumy: Meditation for Piano (1996), Cez okno (1996) a Ten čo hrával s Dežom (1998), ktorý inšpirovala jeho spolupráca s legendárnym Ursinym.

Hrával v bratislavskom vysokoškolskom V-klube so skupinou Petra Lipu Blues Five.

Pracoval v agentúre Slovkoncert.

Významná je jeho spolupráca s Dežom Ursinym, spoločne nahrali legendárny album Provizórium a i. Rovnako plodne spolupracoval s dvojicou Milan Lasica & Július Satinský, s ktorými nahral legendárne albumy: Bolo nás jedenásť (1981), S vetrom o preteky (1982), My (1987) a Sťahovaví vtáci (1990). Spolu realizovali aj kabaret Ktosi je za dverami a viacero divadelných projektov.

Začiatkom 90. rokov s ním začal spolupracovať Richard Müller: Milovanie v daždi, Cigaretka na dva ťahy, LSD, Daňový únik, Spočítaj ma, 24 hodín denne, Cez okno...

Ako člen tvorivého tandemu skupiny slovenských humoristov (Skrúcaný, Noga, Tlučková, Piško, ujo Imro a Radič) vyjadroval prostredníctvom televíznych a rozhlasových programov názory na spoločenské dianie 90. rokov.

Bol známy ako zanietený fanúšik a propagátor internetu, prostredníctvom dial-up pripojenia bol online už od začiatku druhej polovice 90. rokov, v dobe, keď internet na Slovensku nebol tak rozšírený. Spolu s Róbertom Dydom založili v januári 1997 prvý (nultý) slovenský internetový magazín Sieťovka. Od roku 1994 publikoval články a recenzie počítačových hier v časopise RIKI. Známe boli jeho pravidelné rubriky Horoskopy a Hello Maniacs!.

V Rádiu Twist vysielal spoločnú talkshow so Stanom Radičom - Záložňa, či Noční vtáci.

Vo filme hral typologicky melancholické, vážne postavy, čo bolo v istom kontraste s jeho civilným životom. Mnohí považujú za vrchol jeho hereckého umenia stvárnenie titulnej postavy v životopisnom filme Albert (1985).

Jaro Filip zanechal po sebe štyri deti, synov Jara a Lea a dcéru Evu, ktorých mal s manželkou Evou. Dcéru Dorotu Nvotovú, ktorú splodil s herečkou Annou Šiškovou.

V roku 2002 hudobný publicista Marian Jaslovský vydal biografickú knihu Jaro Filip - človek hromadného výskytu.


Radosť zo života

Jaroslav Filip bol jednou z najvýraznejších osobností slovenského kultúrneho života. Hudobný skladateľ, herec, scenárista, dramaturg, pokorný sprievodný klávesový hráč, moderátor, humorista a občan s angažovaným postojom k veciam verejným. Jaro Filip bol podľa Mariána Vargu človekom hromadného výskytu. Jeho priatelia ho charakterizujú aj ako renesančného muža, v ktorom sa skĺbilo množstvo talentov.

Osobnosti sú divákovi približované pomocou výpovedí príbuzných, kolegov, kamarátov a prostredníctvom dochovaného filmového materiálu s archívu STV. Dokument sa nesnaží len stroho zachytiť životnú púť jednotlivých osobností, ale aj poukázať na ich prínos pre spoločnosť, hodnotové rebríčky a dôvod prečo je daný človek výraznou osobnosťou nielen v rámci odvetvia, ktorému sa venoval, ale v širšom meradle.


10. diel z cyklu Radosť zo života

Dokumentárny - životopisný

Slovensko, 2008, 26 min

Réžia: Miriam Petráňová

Autori projektu: Ján Stračina, Miriam Petráňová, Róbert Šveda, Pavol Barabáš


Podujatie je realizované s láskavým zvolením Rozhlasu a televízie Slovenska.


Iba deň

Iba deň je poviedkový film. Bol inšpirovaný novou vlnou v rámci obrazu človeka v 80. rokoch.

„Zvláštnym paradoxom filmu je, že jeho poetika súvisí s ironizovaním banality, so záľubou v anonymných ľuďoch z ulice, s averziou k výrazne dramatickým situáciám, čiže s ideálmi filmárov novej vlny.“ (Václav Macek - Jelena Paštéková)

Iba deň predstavuje trojicu hrdinov, ktorí sa akosi nevedia spamätať z uvoľnenia v 60. rokoch a následnej normalizácie v 70. rokoch. Istá kritika sa preniesla z „doby“ a „systému“ na postavy poznačené „dobou a systémom“.

Príbeh sa odohráva v jeden deň každej z troch hlavných postáv. Jednotlivé časti sú pomenované podľa hudobných nástrojov, na ktoré hrajú. Traja bývalí členovia bigbítovej kapely sa majú večer stretnúť spolu s jej spevákom a lídrom a zahrať si opäť spolu po dvadsiatich rokoch. Keď sa im napokon, aj napriek rôznym problémom, podarí večer stretnúť, zisťujú, že spevák, ktorému sa ako jedinému podarilo presadiť v hudobnej oblasti, zmizol.


Hraný film

Československo, 1988, 87 min

Réžia - Vladimír Štric, Kvetoslav Hečko, Michal Ruttkay

Scenár - Štefan Uhrík

Hudba - Michal Pavlíček

Kamera - Jozef Lietavec, Peter Bena, Viktor Svoboda

Zvuk - Juraj Solan

Herecké obsadenie - Pavel Zedníček, Jaroslav Filip, Miroslav Donutil, Marta Černická, Emil Horváth st., Jaroslava Kretschmerová, Milan Šulc, Valérie Zawadská


Podujatie je realizované s láskavým zvolením Asociácie slovenských filmových klubov.


Ďalšie vstupenky, okrem predaja cez sieť ticketportal - klik hore na kúp lístok - je možné si osobne zakúpiť, príp. rezervovať v pokladniciach KZP. Viac na:http://www.kzp.sk/vstupenky

Hudobné kino-Jaro Filip - Radosť zo života + Iba deň

09. 11. 2018

19:00 - 22:00

Vstupné:3 EUR

Dom kultúry Lúky

iné

Kúp lístok

Galéria akcie


Podobné akcie

Domáca úroda: OSTRÝM NOŽOM

Ľudovítovi zavraždili neonacisti jediného syna. Kvôli nefunkčnému súdnemu systému sú ... čítaj ďalej

28. 02. 2019

Neskoro večer

Príďte zažiť na vlastnej koži atmosféru živého nakrúcania. Zaručene sa zabavíte a t... čítaj ďalej

25. 02. 2019

Neskoro večer

Príďte zažiť na vlastnej koži atmosféru živého nakrúcania. Zaručene sa zabavíte a t... čítaj ďalej

25. 02. 2019

Kino pre deti: AKO SI VYCVIČIŤ DRAKA 3

Bezzubý a Štikút sa vracajú. Čaká nás epické finále.Ďalšie vstupenky, okrem predaja ... čítaj ďalej

24. 02. 2019

Komentáre k akcii