Navigácia podľa žánru


Hudobné kino-Marek Brezovský - Hrana - 4 filmy

Osobnosti- Hudobné kino - Marek Brezovský - Hrana - 4 filmy

 

Marek Brezovský (* 15. apríl 1974, Bratislava – † 22. jún 1994, Bratislava) bol slovenský hudobný skladateľ, spevák, klavirista a textár. Patril medzi najpozoruhodnejšie talenty na domácej hudobnej scéne 80. a 90. rokov. Zomrel ako dvadsaťročný na predávkovanie sa heroínom z vlastnej vôle.

 

Jeho otcom je hudobný skladateľ Ali Brezovský, matkou textárka Vlasta Brezovská, sestrou speváčka, textárka a prekladateľka Mirka Brezovská. Za svojho života Brezovský nevydal žiadny samostatný album, jeho hudba sa začala šíriť medzi poslucháčmi až po jeho smrti najmä zásluhou jeho otca Aliho, ako aj blízkeho priateľa a spolužiaka Oskara Rózsu.

 

Marek Brezovský začal v piatich rokoch študovať hru na klavír u Viery Kardošovej na Ľudovej škole umenia v Bratislave. V rokoch 1988 – 1992 bol poslucháčom Konzervatória v Bratislave, kde študoval kompozíciu u Stanislava Hochela, neskôr u Petra Martinčeka. Od roku 1993 študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde pokračoval v štúdiu kompozície u Vladimíra Bokesa.

 

Prvým hudobným zoskupením, v ktorom Brezovský účinkoval, bola detská skupina Kamaráti. Počas štúdia na Konzervatóriu založil Súbor súčasnej hudby, v ktorom pôsobil ako klavirista a komponoval preň klasické hudobné diela. Založil tiež prog rockovú skupinu Art M Trio. V tomto období vznikli mnohé piesne a diela, ktoré sú sčasti zachytené na posmrtne vydaných albumoch Hrana (1999) a Komorná hudba (2004). Ďalšou hudobnou formáciou, v ktorej pôsobil, bola punk rocková skupina Avanavany. Poslednými kapelami, s ktorými Brezovský hrával, boli New Romantic Band a bezmenné zoskupenie pod vedením Romana Andora.

 

Jedna z jeho posledných spoluprác bola s bratislavským divadlom GUnaGU, pre ktoré napísal a nahral hudbu do predstavenia Pressburger Blut (1994). V roku 2000 vznikla z Brezovského archívnych materiálov scénická hudba k divadelnej inscenácii Antona Pavloviča Čechova Čajka, ktorá mala premiéru v nitrianskom Divadle Andreja Bagara. Nedokončený zostal hudobný film Muzikál v produkcii Slovenskej televízie, pre ktorý Brezovský napísal piesne.

 

Jeho najbližším spolupracovníkom bol generačne spriaznený priateľ a hudobník Oskar Rózsa, ktorý neskôr produkoval album Hrana obsahujúci výber z Brezovského art rockovej tvorby a koncertný album Hrana: Live 2012. Brezovského skladbu „Venované nešťastiu“ zaradil aj do svojho vysokoškolského absolventského koncertu s filharmóniou, ktorú dirigoval.

 

Brezovského hudobná pozostalosť podľa slov jeho otca obsahuje dielo v rozsahu 16 CD, na ktorých je zachytená jeho art rocková tvorba pre amatérsku skupinu zo skúšok. Sú tu tiež koncertné nahrávky i jeho hudobné nápady a improvizácie tak, ako si ich zaznamenal na magnetofónovú pásku. Rózsa v roku 1999 uviedol, že materiálu je na desať platní, päť symfónií a šesť muzikálov.

 

Prierez jeho kompozícií v oblasti populárnej hudby je zachytený na neoficiálnom štúdiovom dvojalbume Chcem byť sám (1994), ktorý krátko po Marekovej smrti zostavil pre najbližších jeho otec Ali Brezovský.

 

Okrem skladieb na vydaných albumoch a zrealizovaných scénických projektoch je známych jeho niekoľko ďalších piesní: „Tak sa stále pýtam“, „Diaľky sú blízko“, „Rock 'n' Roll“, „Kamarát“ či „Myška Iveta“. Brezovský ako člen detského zboru spieva i v znelke televízneho pásma pre deti a mládež S batohom cez hory (1983), ktorej autorom je jeho otec Ali.

 

Pamiatke Mareka Brezovského je venovaná skladba „Neni toho vela“ (sic) v buklete albumu Whisky (1999) od speváka Whiskyho. Odkaz na Brezovského možno nájsť v texte ku skladbe „Smrť“ na albume Štvorka (2014) od skupiny Slobodná Európa.

 

Marek Brezovský je pochovaný na Cintoríne Slávičie údolie v Bratislave.

 

__________________________________________________________________________________

 

HRANA - 4 filmy o Marekovi Brezovskom

 

Dokumentárny / Hudobný film

 

Celovečerný dokumentárny film HRANA je svedectvom o krátkom, ale mimoriadne dynamickom živote jedného z najtalentovanejších slovenských hudobných skladateľov novej doby – Mareka Brezovského.

 

Svedectvo o výnimočne talentovanom skladateľovi a muzikantovi je rozčlenené do štyroch kapitol. V prvej (Hudba) hovoria o Marekovi Brezovskom (1974 – 1994) jeho kolegovia a kamaráti. V druhej (Láska) približujú jeho komplikovanú dušu mladíkove bývalé priateľky. V najdrásavejšej kapitole (Rodina) dominujú výpovede Marekových rodičov, ktorí rekapitulujú zhubnú závislosť svojho syna a uvažujú o jej prekonávaní. Koláž o rozporuplnej osobnosti (Samota) prekladanú záznamami z koncertov Brezovského hudby dotvára čiernobiely animovaný epilóg filmu.

 

Film HRANA chce byť zároveň správou o celej jednej generácii, ktorá dospievala v chaotickom porevolučnom období prvej polovice deväťdesiatych rokov 20. storočia.

 

_________________________________________

 

HRANA - 4 filmy o Marekovi Brezovskom – Dokumentárny / Hudobný film – Slovensko, 2014, 125 min

 

producent: Peter Kelíšek – beetle

 

scenár: Patrik Lančarič, Maroš Šlapeta, Matej Beneš

 

zvuk: Ján Ravasz

 

hudba: Marek Brezovský

 

strih: Maroš Šlapeta a Matej Beneš

 

hlavný kameraman: Peter Kelíšek

 

réžia: Patrik Lančarič

 

účinkujú: Ali Brezovský, Vlasta Brezovská, Mirka Brezovská, Oskar Rózsa, Marek Minárik, Martin Valihora, Whisky, Michal Kresťanko, Peter Šesták, Braňo Špaček, Patrik Krebs, Ivana Pristašová, Roman Andor, Igor Marko, Bibira, Milota Havránková, Katka Tóthová a Marek Brezovský

 

Film vznikol s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu (AVF).

 

__________________________________________________________________________________

 

Podujatie je realizované s láskavým zvolením spoločnosti Magic Box Slovakia.

 

__________________________________________________________________________________

 

 

Ďalšie vstupenky, okrem predaja cez sieť ticketportal - klik hore na kúp lístok - je možné si osobne zakúpiť, príp. rezervovať v pokladniciach KZP. Viac na:http://www.kzp.sk/vstupenky

 

Hudobné kino-Marek Brezovský - Hrana - 4 filmy

01. 02. 2019

19:00 - 22:00

Vstupné:3 EUR

Dom kultúry Lúky

Hudba

Kúp lístok

Galéria akcie


Podobné akcie

JOSEF LAUFER "Everyday Holiday"

TOUR 80 -  show Josefa Laufera pod názvom "EVERYDAY HOLIDAY", ktorá sa uskutočňuje pri pr... čítaj ďalej

27. 11. 2019

Ôsmy svetadiel

Najúspešnejší slovenský muzikál všetkých čias sa VRACIA Hudba najlegendárnejšej sl... čítaj ďalej

15. 11. 2019

Ôsmy svetadiel

PRIDANÉ PREDSTAVENIE! Najúspešnejší slovenský muzikál všetkých čias sa VRACIA Hudb... čítaj ďalej

14. 11. 2019

TEPLÁKOVÝ BÁL 2019

PREDAJ BUDE SPUSTENÝ od 2.9.2019! Teplákový bál legendárnej humornej kapely Lojzo, konan... čítaj ďalej

19. 10. 2019

Komentáre k akcii