Navigácia podľa žánru


Hudobné kino-Jaro Filip - Radosť zo života + Iba deň

Osobnosti- Hudobné kino - Jaro Filip - Radosť zo života + Iba deň

Jaroslav Filip (* 22. jún 1949, Hontianske Moravce – † 11. júl 2000, Bratislava) bol slovenský hudobník, skladateľ, humorista, dramaturg, herec a zanietený propagátor internetu s neobyčajne širokým spektrom aktivít.

Narodil sa v učiteľskej rodine. Študoval na základnej umeleckej škole v Šahách, ktorú ukončil ako jeden z prvých absolventov. Začiatkom 60. rokov študoval na konzervatóriu v Bratislave, neskôr pokračoval na konzervatóriu v Žiline. V rokoch 1971-1976 študoval filmovú dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU v Bratislave. Po skončení školy pracoval ako redaktor Slovenského rozhlasu, neskôr ako dramaturg Poetického súboru Novej scény v Bratislave. Herecké skúsenosti naberal v divadle U Rolanda či v trnavskom Divadle pre deti a mládež. Od pádu socializmu bol na voľnej nohe a venoval sa širokému spektru aktivít. Nahral tri vlastné albumy: Meditation for Piano (1996), Cez okno (1996) a Ten čo hrával s Dežom (1998), ktorý inšpirovala jeho spolupráca s legendárnym Ursinym.

Hrával v bratislavskom vysokoškolskom V-klube so skupinou Petra Lipu Blues Five.

Pracoval v agentúre Slovkoncert.

Významná je jeho spolupráca s Dežom Ursinym, spoločne nahrali legendárny album Provizórium a i. Rovnako plodne spolupracoval s dvojicou Milan Lasica & Július Satinský, s ktorými nahral legendárne albumy: Bolo nás jedenásť (1981), S vetrom o preteky (1982), My (1987) a Sťahovaví vtáci (1990). Spolu realizovali aj kabaret Ktosi je za dverami a viacero divadelných projektov.

Začiatkom 90. rokov s ním začal spolupracovať Richard Müller: Milovanie v daždi, Cigaretka na dva ťahy, LSD, Daňový únik, Spočítaj ma, 24 hodín denne, Cez okno...

Ako člen tvorivého tandemu skupiny slovenských humoristov (Skrúcaný, Noga, Tlučková, Piško, ujo Imro a Radič) vyjadroval prostredníctvom televíznych a rozhlasových programov názory na spoločenské dianie 90. rokov.

Bol známy ako zanietený fanúšik a propagátor internetu, prostredníctvom dial-up pripojenia bol online už od začiatku druhej polovice 90. rokov, v dobe, keď internet na Slovensku nebol tak rozšírený. Spolu s Róbertom Dydom založili v januári 1997 prvý (nultý) slovenský internetový magazín Sieťovka. Od roku 1994 publikoval články a recenzie počítačových hier v časopise RIKI. Známe boli jeho pravidelné rubriky Horoskopy a Hello Maniacs!.

V Rádiu Twist vysielal spoločnú talkshow so Stanom Radičom - Záložňa, či Noční vtáci.

Vo filme hral typologicky melancholické, vážne postavy, čo bolo v istom kontraste s jeho civilným životom. Mnohí považujú za vrchol jeho hereckého umenia stvárnenie titulnej postavy v životopisnom filme Albert (1985).

Jaro Filip zanechal po sebe štyri deti, synov Jara a Lea a dcéru Evu, ktorých mal s manželkou Evou. Dcéru Dorotu Nvotovú, ktorú splodil s herečkou Annou Šiškovou.

V roku 2002 hudobný publicista Marian Jaslovský vydal biografickú knihu Jaro Filip - človek hromadného výskytu.


Radosť zo života

Jaroslav Filip bol jednou z najvýraznejších osobností slovenského kultúrneho života. Hudobný skladateľ, herec, scenárista, dramaturg, pokorný sprievodný klávesový hráč, moderátor, humorista a občan s angažovaným postojom k veciam verejným. Jaro Filip bol podľa Mariána Vargu človekom hromadného výskytu. Jeho priatelia ho charakterizujú aj ako renesančného muža, v ktorom sa skĺbilo množstvo talentov.

Osobnosti sú divákovi približované pomocou výpovedí príbuzných, kolegov, kamarátov a prostredníctvom dochovaného filmového materiálu s archívu STV. Dokument sa nesnaží len stroho zachytiť životnú púť jednotlivých osobností, ale aj poukázať na ich prínos pre spoločnosť, hodnotové rebríčky a dôvod prečo je daný človek výraznou osobnosťou nielen v rámci odvetvia, ktorému sa venoval, ale v širšom meradle.


10. diel z cyklu Radosť zo života

Dokumentárny - životopisný

Slovensko, 2008, 26 min

Réžia: Miriam Petráňová

Autori projektu: Ján Stračina, Miriam Petráňová, Róbert Šveda, Pavol Barabáš


Podujatie je realizované s láskavým zvolením Rozhlasu a televízie Slovenska.


Iba deň

Iba deň je poviedkový film. Bol inšpirovaný novou vlnou v rámci obrazu človeka v 80. rokoch.

„Zvláštnym paradoxom filmu je, že jeho poetika súvisí s ironizovaním banality, so záľubou v anonymných ľuďoch z ulice, s averziou k výrazne dramatickým situáciám, čiže s ideálmi filmárov novej vlny.“ (Václav Macek - Jelena Paštéková)

Iba deň predstavuje trojicu hrdinov, ktorí sa akosi nevedia spamätať z uvoľnenia v 60. rokoch a následnej normalizácie v 70. rokoch. Istá kritika sa preniesla z „doby“ a „systému“ na postavy poznačené „dobou a systémom“.

Príbeh sa odohráva v jeden deň každej z troch hlavných postáv. Jednotlivé časti sú pomenované podľa hudobných nástrojov, na ktoré hrajú. Traja bývalí členovia bigbítovej kapely sa majú večer stretnúť spolu s jej spevákom a lídrom a zahrať si opäť spolu po dvadsiatich rokoch. Keď sa im napokon, aj napriek rôznym problémom, podarí večer stretnúť, zisťujú, že spevák, ktorému sa ako jedinému podarilo presadiť v hudobnej oblasti, zmizol.


Hraný film

Československo, 1988, 87 min

Réžia - Vladimír Štric, Kvetoslav Hečko, Michal Ruttkay

Scenár - Štefan Uhrík

Hudba - Michal Pavlíček

Kamera - Jozef Lietavec, Peter Bena, Viktor Svoboda

Zvuk - Juraj Solan

Herecké obsadenie - Pavel Zedníček, Jaroslav Filip, Miroslav Donutil, Marta Černická, Emil Horváth st., Jaroslava Kretschmerová, Milan Šulc, Valérie Zawadská


Podujatie je realizované s láskavým zvolením Asociácie slovenských filmových klubov.


Ďalšie vstupenky, okrem predaja cez sieť ticketportal - klik hore na kúp lístok - je možné si osobne zakúpiť, príp. rezervovať v pokladniciach KZP. Viac na:http://www.kzp.sk/vstupenky

Hudobné kino-Jaro Filip - Radosť zo života + Iba deň

09. 11. 2018

19:00 - 22:00

Vstupné:3 EUR

Dom kultúry Lúky

iné

Kúp lístok

Galéria akcie


Podobné akcie

Ozveny svetových festivalov: HIGH LIFE

Príbeh sa odohráva vo vesmíre na palube kozmickej lode. Skupina trestancov sa rozhodla namie... čítaj ďalej

30. 04. 2019

Utajené poklady: POSLEDNÝ AUTOPORTRÉT

Známy slovenský dokumentarista po dlhých rokoch tvorivej (ne)absencie dokončil nový film. ... čítaj ďalej

30. 04. 2019

Ozveny svetových festivalov: NIKDY NEODVRACAJ ZRAK

Kurt (Tom Schilling) sa po prvýkrát s moderným umením zoznámil ako dieťa na výstave „... čítaj ďalej

28. 04. 2019

Ozveny svetových festivalov: JACK STAVIA DOM

Ponurý, ale zároveň groteskne humorný film nás zavedie do USA 70. rokov. Pre sériové... čítaj ďalej

23. 04. 2019

Komentáre k akcii