cyklus Osobnosti- Hudobné kino Podujatie je realizované s láskavým zvolením Rozhlasu a televízie Slovenska a Asociácie slovenských filmových klubov
Osobnosti- Hudobné kino - Jaro Filip - Radosť zo života + Iba deň
Jaroslav Filip (* 22. jún 1949, Hontianske Moravce – † 11. júl 2000, Bratislava) bol slovenský hudobník, skladateľ, humorista, dramaturg, herec a zanietený propagátor internetu s neobyčajne širokým spektrom aktivít.
Narodil sa v učiteľskej rodine. Študoval na základnej umeleckej škole v Šahách, ktorú ukončil ako jeden z prvých absolventov. Začiatkom 60. rokov študoval na konzervatóriu v Bratislave, neskôr pokračoval na konzervatóriu v Žiline. V rokoch 1971-1976 študoval filmovú dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU v Bratislave. Po skončení školy pracoval ako redaktor Slovenského rozhlasu, neskôr ako dramaturg Poetického súboru Novej scény v Bratislave. Herecké skúsenosti naberal v divadle U Rolanda či v trnavskom Divadle pre deti a mládež. Od pádu socializmu bol na voľnej nohe a venoval sa širokému spektru aktivít. Nahral tri vlastné albumy: Meditation for Piano (1996), Cez okno (1996) a Ten čo hrával s Dežom (1998), ktorý inšpirovala jeho spolupráca s legendárnym Ursinym.
Hrával v bratislavskom vysokoškolskom V-klube so skupinou Petra Lipu Blues Five.
Pracoval v agentúre Slovkoncert.
Významná je jeho spolupráca s Dežom Ursinym, spoločne nahrali legendárny album Provizórium a i. Rovnako plodne spolupracoval s dvojicou Milan Lasica & Július Satinský, s ktorými nahral legendárne albumy: Bolo nás jedenásť (1981), S vetrom o preteky (1982), My (1987) a Sťahovaví vtáci (1990). Spolu realizovali aj kabaret Ktosi je za dverami a viacero divadelných projektov.
Začiatkom 90. rokov s ním začal spolupracovať Richard Müller: Milovanie v daždi, Cigaretka na dva ťahy, LSD, Daňový únik, Spočítaj ma, 24 hodín denne, Cez okno...
Ako člen tvorivého tandemu skupiny slovenských humoristov (Skrúcaný, Noga, Tlučková, Piško, ujo Imro a Radič) vyjadroval prostredníctvom televíznych a rozhlasových programov názory na spoločenské dianie 90. rokov.
Bol známy ako zanietený fanúšik a propagátor internetu, prostredníctvom dial-up pripojenia bol online už od začiatku druhej polovice 90. rokov, v dobe, keď internet na Slovensku nebol tak rozšírený. Spolu s Róbertom Dydom založili v januári 1997 prvý (nultý) slovenský internetový magazín Sieťovka. Od roku 1994 publikoval články a recenzie počítačových hier v časopise RIKI. Známe boli jeho pravidelné rubriky Horoskopy a Hello Maniacs!.
V Rádiu Twist vysielal spoločnú talkshow so Stanom Radičom - Záložňa, či Noční vtáci.
Vo filme hral typologicky melancholické, vážne postavy, čo bolo v istom kontraste s jeho civilným životom. Mnohí považujú za vrchol jeho hereckého umenia stvárnenie titulnej postavy v životopisnom filme Albert (1985).
Jaro Filip zanechal po sebe štyri deti, synov Jara a Lea a dcéru Evu, ktorých mal s manželkou Evou. Dcéru Dorotu Nvotovú, ktorú splodil s herečkou Annou Šiškovou.
V roku 2002 hudobný publicista Marian Jaslovský vydal biografickú knihu Jaro Filip - človek hromadného výskytu.
Radosť zo života
Jaroslav Filip bol jednou z najvýraznejších osobností slovenského kultúrneho života. Hudobný skladateľ, herec, scenárista, dramaturg, pokorný sprievodný klávesový hráč, moderátor, humorista a občan s angažovaným postojom k veciam verejným. Jaro Filip bol podľa Mariána Vargu človekom hromadného výskytu. Jeho priatelia ho charakterizujú aj ako renesančného muža, v ktorom sa skĺbilo množstvo talentov.
Osobnosti sú divákovi približované pomocou výpovedí príbuzných, kolegov, kamarátov a prostredníctvom dochovaného filmového materiálu s archívu STV. Dokument sa nesnaží len stroho zachytiť životnú púť jednotlivých osobností, ale aj poukázať na ich prínos pre spoločnosť, hodnotové rebríčky a dôvod prečo je daný človek výraznou osobnosťou nielen v rámci odvetvia, ktorému sa venoval, ale v širšom meradle.
10. diel z cyklu Radosť zo života
Dokumentárny - životopisný
Slovensko, 2008, 26 min
Réžia: Miriam Petráňová
Autori projektu: Ján Stračina, Miriam Petráňová, Róbert Šveda, Pavol Barabáš
Podujatie je realizované s láskavým zvolením Rozhlasu a televízie Slovenska.
Iba deň
Iba deň je poviedkový film. Bol inšpirovaný novou vlnou v rámci obrazu človeka v 80. rokoch.
„Zvláštnym paradoxom filmu je, že jeho poetika súvisí s ironizovaním banality, so záľubou v anonymných ľuďoch z ulice, s averziou k výrazne dramatickým situáciám, čiže s ideálmi filmárov novej vlny.“ (Václav Macek - Jelena Paštéková)
Iba deň predstavuje trojicu hrdinov, ktorí sa akosi nevedia spamätať z uvoľnenia v 60. rokoch a následnej normalizácie v 70. rokoch. Istá kritika sa preniesla z „doby“ a „systému“ na postavy poznačené „dobou a systémom“.
Príbeh sa odohráva v jeden deň každej z troch hlavných postáv. Jednotlivé časti sú pomenované podľa hudobných nástrojov, na ktoré hrajú. Traja bývalí členovia bigbítovej kapely sa majú večer stretnúť spolu s jej spevákom a lídrom a zahrať si opäť spolu po dvadsiatich rokoch. Keď sa im napokon, aj napriek rôznym problémom, podarí večer stretnúť, zisťujú, že spevák, ktorému sa ako jedinému podarilo presadiť v hudobnej oblasti, zmizol.
Hraný film
Československo, 1988, 87 min
Réžia - Vladimír Štric, Kvetoslav Hečko, Michal Ruttkay
Scenár - Štefan Uhrík
Hudba - Michal Pavlíček
Kamera - Jozef Lietavec, Peter Bena, Viktor Svoboda
Zvuk - Juraj Solan
Herecké obsadenie - Pavel Zedníček, Jaroslav Filip, Miroslav Donutil, Marta Černická, Emil Horváth st., Jaroslava Kretschmerová, Milan Šulc, Valérie Zawadská
Podujatie je realizované s láskavým zvolením Asociácie slovenských filmových klubov.
Ďalšie vstupenky, okrem predaja cez sieť ticketportal - klik hore na kúp lístok - je možné si osobne zakúpiť, príp. rezervovať v pokladniciach KZP. Viac na:http://www.kzp.sk/vstupenky
Dom kultúry Lúky
09.11.2018 | 19:00 - 22:00
KOMUNITNÉ AKTIVITY
3