Navigácia podľa žánru


WABI DANĚK

- trampský bard prichádza  s Rosou na kolejích

Wabi Daněk je skutočnou legendou. Autor viacerých nesmrteľných hitov a evergreenov trampských piesní je na scéne už viac ako päťdesiat rokov. Milovník drsných príbehov z americkej prérie, ale aj skvelý rozprávač so zmyslom pre humor prichádza do Zrkadlového hája.

Trampský bard Wabi Daněk je pokračovateľom tradície Jiřího "Wabi" Ryvoly, po ktorom zdedil prezývku. Veľký pojem folk & tramp & country vystriedal mnoho zamestnaní než sa naplno začal venovať hudbe. Istý čas pôsobil ako šofér sanitky, kde jeho medový barytón pôsobil na pacientov upokojujúco.

Hrával v kapelách Plížaci a Rosa, ale čoskoro vystúpil z ich tieňa. Nakoniec sa rozhodol vystupovať ako solitér - pesničkár. Daněkove piesne znamenali pre trampskú komunitu veľmi veľa a stali sa symbolom mestského a prírodného spojenia. Keď na debutovom sólovom albume vymenil na spôsob Boba Dylana akustické aranžmány za elektrické, vyvolal rozruch, ale fanúšikovia mu to skoro odpustili. Skauti a trampovia po celom Československu hrávali pri ohni jeho pesničky, z nich najznámejšou bola Rosa na kolejích. Tá sa dokonca stala neoficiálnou trampskou hymnou. Pesničkárovi sa nezunovala a dodnes je súčasťou každého koncertu: Mám za sebou pět tisíc koncertů a Rosu hraju pokaždý. Kromě toho jsem ji hrál minimálně tolikrát i jen tak mimo." 

Takmer päťdesiatročnú aktívnu kariéru neprerušili ani zdravotné problémy zapríčinené hedonickým životným štýlom. Dnes je Wabi opäť vo forme a do každého koncertu ide naplno:  Když víte, o čem zpíváte a stojíte si za tím, tak se to na lidi přeleje. Začnou se nudit v okamžiku, když zpíváte jenom slova. Zpívat se musí myšlenky," dodáva pesničkárska legenda, ktorá odohrá koncert v DK Zrkadlový háj po boku gitaristu Miloša Dvořáčka.


 

Informácie o koncerte:

WABI DANĚK (folk & tramp & country)

DK Zrkadlový háj / 11.05. 2017 /19:00  / 13 € predpredaj / 15 € v deň podujatia 

Video linky:

https://www.youtube.com/watch?v=Epkxt9kmTjE

https://www.youtube.com/watch?v=t0b-DMXItsM