Navigácia podľa žánru


JOŽO BARINA

a jeho hudobnícky život zachytený na fotografiách 

16.03. - 6.04.2018  / CC Centrum 

Slovenský hudobník Jožo Barina 30. marca oslávi sedemdesiat rokov. Ku gratulantom sa pripojí aj ďalšia legenda slovenského bigbítu - fotograf Peter „Stanley" Procházka, ktorý mu v spolupráci s petržalským CC Centrum pripraví výstavu fotografií BLUESMAN JOŽO BARINA.

S menom Jozef Barina sa neodmysliteľne spája obdobie začiatkov slovenského bigbítu a éra šesťdesiatych rokov. Spolu s Pavlom Hammelom, Dežom Ursinym či Mariánom Vargom patril k najvýraznejším predstaviteľom našej rockovej hudby. Charakterizovala ho psychedelická gitarová hra a nezameniteľný chrapľavý hlas. Po počiatočných, prevažne, inštrumentálnych skladbách v kapelách Kométa a Players, založil skupinu For Meditation, neskôr premenovanú na The Meditating Four. Ako jeden z prvých slovenských rockových hudobníkov komponoval vlastnú tvorbu so slovenskými textami. Z vnútornej túžby zanechať posolstvo svojej generácie stvoril kultové skladby Hej, pán doktor!, Šťastie, Purpurový smútok. A práve kvôli posledne zmieňovanej piesni dostal nepísaný dištanc na takmer dvadsať rokov. Jeho meno zmizlo z nahrávok a Jozef Barina sa nemohol objavovať v rozhlase a televízii. Nezabudlo sa však na neho. Po Nežnej revolúcii obnovil kapelu The Meditating Four a v roku 2007 im vyšiel po takmer štyridsiatich rokoch debutový album.

Jožo Barina sa dožíva sedemdesiat rokov a v petržalskom CC Centre si návštevníci budú môcť pozrieť jeho kariéru, ktorú na fotografiách zmapoval dvorný fotograf slovenského bigbítu Peter Stanley" Procházka. Vernisáž výstavy Bluesman Jožo Barina" sa uskutoční 15. marca o 18:00 a výstava potrvá až do 6. apríla.

Výstavné priestory sú otvorené: po – št 10:00 – 18:00, pia 10:00 – 16:00

Informácie o koncerte:

BLUESMAN JOŽO BARINA

CC Centrum / 16.03. - 06.04. | vstup voľný

 Video linky:

https://www.youtube.com/watch?v=I2Afvfj_VuE