Navigácia podľa žánru


FOLKLÓR v máji

zameraný na detstvo a Záhorie

DFS Lúčka; FS Kopaničiar / 18.05.2018 / 18:00 / DK Zrkadlový háj

Večer autentického folklóru - predstavujeme obec Závod / FS Závodzan; dychová hudba Záhorienka / 25.05.2018 / 19:00 / DK Zrkadlový háj 

Po veľmi dlhej zime nám klope na dvere leto a s ním aj nové folklórne podujatia. Máj je aj oslavou mladosti, ktorú k nám prídu prezentovať dva detské súbory. A zavíta aj renomovaný záhorácky súbor tanečníkov, spevákov a hudobníkov.


Vraj mestské deti z Bratislavy nemajú vzťah k folklóru. Omyl. Nielenže ich nenudí, ale aj sami sa do týchto aktivít zapájajú, o čom vás presvedčia dievčatá a chlapci z DFS Lúčka. Hoci nevyrastajú na zelenkastej lúke, ktorú im nahrádzajú sídliská s panelákmi, aj v tomto prostredí prejavujú záujem o naše tradície. Veď ako hovoria: „Betón zakliať, aby zvonil v lúčnom tóne." Súbor má vyše sto členov, ktorí do Bratislavy prinášajú ľudové zvyky, piesne a tanca z Liptova, Horehronia, Záhoria a Terchovej. Pre deti je to nielen zmysluplné trávenie voľného času, ale aj spôsob ako spoznávať Slovensko a okolitý svet. Počas sezóny sa dostanú na mnohé medzinárodné folklórne festivaly, kde zanechávajú nezmazateľný dojem. Stalo sa dobrou tradíciou, že DFS Lúčka si každý rok pozýva jeden z ďalších detských súborov, aby spoločne oslávili radosť z hry, hudby, pohybu a zdieľali na jednom javisku vášeň z našich ľudových tradícií. Bratislavčania budú tentoraz hostiť svojich rovesníkov z Myjavy - FS Kopaničiar, ktorý tento rok oslavujú 63. výročie od založenia súboru. Z nekončiacich kopaníc odohrajú a zaspievajú piesne s dôrazom na čaro tohto kraja. 

Informácie:

DFS Lúčka; FS Kopaničiar / DK Zrkadlový háj - 18. 05. 201818:00 / 8


 

Pri ramene Moravy sa nachádza maličká obec Závod. Jej názov vychádza z vodného toku. Voda mala odniesť všetky problémy a vliať radosť a entuziazmus miestnym obyvateľom. O duchovné záležitosti sa starala dominanta obce - gotický kostol Navštívenia Panny Márie - kultúrny pôžitok zase prináša od roku 1982 folklórny súbor Závodzan. Za jeho existenciou stoja manželia Hanzlíkovci, ktorí dali dohromady šikovné mamy, otcov a ich deti a vytvorili rodinný folklórny súbor. Hneď s prvým pásmom Páračky mali veľký úspech, vďaka čomu si ich všimli aj v okolitých dedinách a mestách. Do svojho repertoáru prinášajú materiál z terénneho zberu. Na dekorovaných scénach tak simulujú folklórne zážitky z autentického prostredia. A spojenie skúseností s mladíckou živelnosťou funguje dokonale. FS Závodzan bude sprevádzať dychová hudba Záhorienka, ktorá minulý rok oslávila tridsiate výročie.

Informácie:

Večer autentického folklóru: predstavujeme vám obec ZÁVOD

FS ZÁVODZAN a dychová hudba ZÁHORIENKA / DK Zrkadlový háj - 25. 05. 201819:00 /10

https://www.youtube.com/watch?v=HDH3Gh7Bvcc