Navigácia podľa žánru


Spomienka na legendárnych Plavcov a Rangers v Petržalke

24.05. / 19:00 / DK Zrkadlový háj 

Plavci - to je smiech aj plač, smútok i radosť. To sú známe piesne, ktoré písali históriu českej country a bluegrassu. Zaspomínať na zlatú éru kapely príde jeden z jej dôležitých členov spolu s exkluzívnym hosťom.

Na začiatku úspešného príbehu skupiny Plavci stála štvorica kamarátov Milan Dufek, Antonín Hájek, Mirek Řihoška a Jan Vančura. Poznali sa z bigbítového prostredia a vodáckych stretnutí. Spočiatku fungovali pod názvom Rangers. Začínali skromne, ale postupne sa vypracovali na jednu z najzásadnejších československých kapiel, aj keď sa z ideologických dôvodov museli premenovať na Plavci. Len po štyroch rokoch existencie predali milión albumov a vyhrali prestížnu súťaž Porta v Ústí nad Labem. Koncerty pribúdali ako na bežiacom páse. Okrem domácich výjazdov, ktoré boli podporované humoristami ako napríklad Petrom Nárožným, chodievali aj na zahraničné cesty - Argentína, Kuba, Mexiko, USA, Austrália - to je len zopár uvedených z tých najvzdialenejších. Hudobníci nezabúdali ani na domácich fanúšikov, ktorí sa s nimi stretávali nielen na živých vystúpeniach, ale aj pri televíznych prenosov a exkluzívnych programoch, ako boli silvestrovské zábavy. Členovia kapely prichádzali a odchádzali, žiaľ niektorí aj navždy. Tragické úmrtie zakladajúceho člena Milana Dufeka ostatnými muzikantmi poriadne zatriaslo, ale život išiel ďalej. Plavci to ešte ustáli a v roku 2016 vydali špeciálny album s novými piesňami pod názvom Rangers 2016, ktorý lemoval ich päťdesiate výročie. Dnes už z legendárnej zostavy vystupujú iba traja členovia a jedným z nich je Honza Vančura, ktorý príde do Domu kultúry Zrkadlový háj.  

Honza Vančura ako spoluzakladateľ Plavcov a charizmatický hlas Spirituál Kvintet Irena Budweiserová odohrajú spoločný koncert, na ktorom zaznejú tie najzásadnejšie míľniky českého country a gospelu. Na ich slovách vyrástla nejedna generácia slovenských a českých poslucháčov, ktorí si budú môcť teraz vypočuť známe skladby v moderných úpravách trojčlennej kapely.


Informácie:

HONZA VANČURA, IRENA BUDWEISEROVÁ - PLAVCI

DK Zrkadlový háj / 24.05.2018 / 19:00 / 8 €

Video linky:

https://www.youtube.com/watch?v=-azh5CJezlQ